14.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal – SCM Argeş Piteşti – FC Universitatea Craiova, scor 1-2, în Cupa României

Formaţia FC Universitatea Craiova a câştigat greu, după cele două reprize de prelungiri, scor 2-1, partida disputată astăzi, pe stadionul „Nicolae Dobrin“, în compania divizionarei C SCM Argeş Piteşti, contând pentru faza a IV-a a Cupei României. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 0-0. Alb-albaştrii au deschis scorul în minutul 96, prin Vasile Gheorghe, gazdele au egalat imediat, prin Dulcea (’97), iar „veteranul“ Cornel Frăsineanu a punctat din penalti (’113) pentru calificarea juveţilor în faza a V-a a competiţiei KO.

De menţionat că gruparea piteşteană a încheiat partida cu un om mai puţin, Pâslaru fiind eliminat la faza penaltiului.

SCM Argeş Piteşti: Vlăsceanu – Drăgan, Ionescu, Botea, Pâslaru – David, Biţă, Delcea, Iancu – Dulcea, Enache. Antrenor: Iulian Crivac.
FC Universitatea: Hotoboc – Mitic, Acka, Cosic, Buşu – V. Gheorghe (’100, Bălaşa), Mârzeanu (’100, Frăsineanu), Săceanu, Cruceru (’116, Rioşanu) – Stoianof, Goge. Antrenor: Nicolo Napoli.

Au arbitrat: Florin Chivulete – Iulian Radu, Florin Burlacu.

Observatori: Stan Prodan, Emil Prodan.

Rezultatele meciurilor de astăzi, din faza a IV-a: Pandurii II Târgu Jiu – CS Universitatea Craiova 1-6, Armata Aurul Brad – Minerul Motru 1-0, Chindia Târgovişte – Alro Slatina 3-2, FCM Dorohoi – Rapid CFR Suceava 2-1, Kosarom Paşcani – SC Bacău 1-2, Sporting Lieşti – FCM Dunărea Galaţi 0-1, Viitorul Axintele – Farul Constanţa 1-3, FC Voluntari – Unirea Slobozia 5-0, Juventus Bucureşti – ACS Berceni 0-1, CS Baloteşti – Sportul Studenţesc 3-0 (neprezentare), Inter Clinceni – CS Clinceni 2-3, Petrolistul Boldeşti – CS Mioveni 2-0, FC Păpăuţi – Gloria Buzău 1-2, Arieşul Turda – Unirea Târlungeni 0-1, Avântul Bârsana – Olimpia Satu Mare 2-1, Hidişeul de Sus – Luceafărul Oradea 3-0 (nu s-a disputat), SCM Argeş Piteşti – FC Universitatea Craiova 1-2.