18.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua a remizat cu Legia pe Arena Naţională

Steaua a remizat cu Legia pe Arena Naţională

Campioana României, Steaua Bucureşti, a terminat la egalitate, ieri seară, scor 1-1 (1-0), cu formaţia poloneză Legia Varşovia, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor.

Steaua a deschis scorul prin Piovaccari, în minutul 34, Legia reuşind egalarea prin Kosecki, în minutul 53, informează Mediafax.

Steaua Bucureşti : Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (’46, Prepeliţă) – A. Popa, Stanciu (’61, Iancu), Tănase – Piovaccari (’70m Ad. Cristea). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak – Rzezniczak, Jodlowiec (’27, Broz), Dossa Junior, Wawrzyniak – Furman, Vrdoljak – Kucharczyk (’75, Zyro), Radovici, Kosecki – Saganowski (’81, Dvalişvili). Antrenor: Jan Urban.

Cartonaşe galbene: Pintilii ’37, Prepeliţă ’66 / Rzezniczak ’19, Dossa Junior ’56, Zyro ’77, Kuciak ’78.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) – Andrea Stefani, Renato Faverani (asistenţi) – Antonio Damato, Domenico Celi (asistenţi suplimentari) – Riccardo Di Fiore (rezervă) – toţi Italia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 50.655 de spectatori, dintre care aproximativ 800 de fani polonezi.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostul internaţional român Costică Ştefănescu. Jucătorii stelişti au purtat banderole negre în memoria fostului mare căpitan al Universităţii Craiova.

Iată şi celelalte rezultate înregistrate miercuri seară, în primul tur din play-off: Dinamo Zagreb – Austria Viena 0-2, Fenerbahce Istanbul – Arsenal Londra 0-3, Ludogorets – FC Basel 2-4, Schalke – PAOK Salonic 1-1.