10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLiga Europa: Petrolul Ploieşti a fost învinsă de Swansea, scor 5-1

Liga Europa: Petrolul Ploieşti a fost învinsă de Swansea, scor 5-1

Formaţia Petrolul Ploieşti a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 5-1 (3-0), de echipa galeză Swansea, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Ligii Europa, informează Mediafax.
Au marcat: Routledge ’14, ’25, Michu ’22, Bony ’59, Pozuelo ’70 / Grozav ’87

1-0, min 14: Routledge a deschis scorul după o lovitură liberă de pe dreapta, cu un şut la care mingea a fost deviată uşor de Hoban.

2-0, min 22: Michu a înscris trimiţând în plasă mingea respinsă iniţial de Pecanha, la un şut al lui Hernandez.

3-0, min 25: Routledge a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Hernandez.

4-0, min 59: Michu a centrat pentru Bony, acesta a reluat spre poartă, Pecanha scăpând mingea în plasă.

5-0, minutul 70: Pozuelo a marcat cu un şut din apropiere, după o pasă de la Michu.

5-1, minutul 87: Grozav a stabilit scorul final din foarfecă de la aproximativ 11 metri.

Cartonaş galben: Geraldo Alves ’69

Au evoluat următoarele echipe:

Swansea: Vorm – Rangel, Williams (Amat ’71), Chico, Taylor – Hernandez, Britton, Shelvey (De Guzman ’69), Routledge (Pozuelo ’61) – Michu, Bony. Antrenor: Michael Laudrup.

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Achim, Geraldo Alves, Benga, Guilherme – Mustivar – Hoban (Camara ’46), Boudjemaa (Priso ’57), Grozav, Teixeira – Younes Hamza (Dore ’58). Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitri: Serghei Karasev – Tikhon Kalugin, Anton Averianov – Maxim Laiuşkin (toţi Rusia).

Meciul retur va avea loc în 29 august, la Ploieşti.