12.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii aşteaptă Braga

Pandurii aşteaptă Braga

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia israeliană Hapoel Tel-Aviv, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei. Golurile gorjenilor au fost marcate de Eric ‘34 şi Ciucur ‘50, în timp ce pentru gazde a înscris Damari, în minutul 21, din penalti. Cele două echipe au terminat la egalitate manşa tur, scor 1-1, iar Pandurii Târgu Jiu s-a calificat cu scorul general de 3-2.
Hapoel: Amos – Dgani, Ilici, Colin, Shimon – Safuri (‘46, Gordana), Gerzicich, Sasha (‘70, Abutbul), Zaguri (‘57, Vermouth) – Damari, Shechter. Antrenor: Ran Ben Simon.
Pandurii: Mingote – Unguruşan, Mamele, Paraskevas, Momcilovici – Nistor, Anton – Buleică (‘46, Ciucur), Eric, Nicoară (‘65, Brata; ‘86, Rada) – Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
Conform tragerii la sorţi de vineri, de la Nyon (Elveţia), gruparea olteană, care nu a fost cap de serie, va întâlni în play-off formaţia portugheză Sporting Braga. Manşa tur va avea loc pe 22 august, la Cluj-Napoca, iar returul pe 29 august, la Braga.
Preşedintele CA al gorjenilor, Marin Condescu, a povestit că portarul lusitan Pedro Mingote a fost cel care a ghicit adversarul, acesta prevăzând că urma să evolueze împotriva unei formaţii din ţara sa natală, Portugalia. „Braga e un vis frumos pentru noi, trebuie să-l transformăm în realitate şi să mergem în grupe. Credem în şansele noastre. Vom juca la Cluj, noi nu avem aeroport aproape de oraş. Singurul care a ghicit dintre noi a fost Mingote, care voia acasă, în Portugalia. A ieşit ce-a vrut el“, a declarat Condescu, la Digi Sport.
Formaţia portugheză este familiarizată deja cu Clujul, în sezonul trecut venind în România pentru meciurile din Liga Campionilor cu CFR, care a câştigat de două ori în faţa lusitanilor. Braga, echipa clasată pe locul patru în Portugalia sezonul trecut, este un club fondat în anul 1921 şi are în palmares o cupă a Portugaliei, cucerită în sezonul 1965-1966. Unul dintre cei mai cunoscuţi jucători ai echipei este Yazalde, atacant dorit de Steaua şi CFR. Antrenorul echipei este Jesualdo Ferreira, iar „secund“ este fostul mare jucător Fernando Couto.
Până să joace contra Bragăi, Pandurii vor întâlni duminică, de la ora 17.00 (Digi Sport 1), în deplasare, formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ.

Petrolul a trecut de Vitesse şi o va întâlni pe Swansea

În play-off-ul Ligii Europa s-a calificat şi Petrolul Ploieşti, care a învins, surprinzător, în deplasare, cu 2-1, pe Vitesse Arnhem, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei. În tur, cele două echipe au remizat la Ploieşti, scor 1-1, astfel că Petrolul s-a calificat mai departe cu scorul general de 3-2. Golurile partidei au fost marcate de Van der Heijden, în minutul 72, respectiv Boudjemaa, în minutul 21, şi Grozav în minutul 90+5.
Vitesse: Velthuizen – Van der Struijk, Kashia, Van der Heijden, Van Aanholt – Leerdam (‘67, Propper), Kazaişvili (‘46, Havenaar), Janssen – Ibarra, Pedersen, Chanturia. Antrenor: Peter Bosz.
Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme – Hoban, De Lucas – Boudjemaa, Hamza (‘63, Mustivar), Grozav – Dore (‘73, Camara). Antrenor: Cosmin Contra.
„Lupii galbeni“ va întâlni în play-off formaţia galeză care evoluează în Premier League, Swansea. Manşa tur va avea loc pe 22 august, în deplasare, iar returul pe 29 august, pe „Ilie Oană“.

Astra va da piept
cu Maccabi Haifa

Şi Astra Giurgiu a acces în play-off, după ce a trecut de AS Trencin cu scorul general de 5-3. După ce a câştigat în Slovacia cu 3-1, giurgiuvenii au remizat joi seară, scor 2-2, pe Arena Naţională, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei. Pentru Astra au marcat Ivanovski, în minutul 86, şi Tembo, în minutul 89, în timp ce pentru AS Trencin au înscris Adi, în minutul 83, şi Van Kessel, în minutul 88.
Astra: Lung – Măţel, Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Seto (‘90, Bărboianu), Laban – Tembo, Budescu (‘63, Cristescu), William (‘75, Enache) – Ivanovski. Antrenor: Daniel Isăilă.
AS Trencin: Volesak – Cogley, Klescik, Ramon, Mazan – Bero (‘71, Hajradinovici) – Mondek (‘61, Van Kessel), William, Stefanik (‘80, Malec), Holubek – Adi. Antrenor: Lubos Nosicky.
Astra va întâlni formaţia Maccabi Haifa, în play-off-ul preliminariilor Ligii Europa. Manşa tur va avea loc pe 22 august, în Israel, iar returul pe 29 august, pe Arena Naţională.