25.1 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAdio calificare la Euro!

Adio calificare la Euro!

După înfrângerea suferită în fața Bulgariei, săptămâna trecută, naționala masculină de baschet a României a pierdut, miercuri seară, la Sala Sporturilor, și partida cu reprezentativa Islandei, cu scorul 64-72 (10-25, 18-13, 17-18, 19-16). Pentru „tricolori“ au marcat: Guţoaia 19 puncte, Nicoară 15 p, Căpuşan 8 p, Mandache şi Silvăşan – câte 7 p, Ştefan şi Ţîbîrnă – câte 3 p, Tudor 2 p. Pivotul SCM-U Craiova, Ionuţ Drăguşin, a evoluat puţin peste şase minute, dar nu a marcat. Meciul a contat pentru a doua partidă din preliminariile Campionatului European din 2015. După această înfrângere, România a ieşit din lupta pentru câştigarea Grupei A.
„Am început foarte prost meciul, lucru care până la urmă ne-a costat. În rest, toate celelalte sferturi au fost echilibrate, două dintre ele le-am şi câştigat. Au fost, din păcate, la fel ca şi cu Bulgaria, multe momente negre în jocul nostru. Am primit multe coşuri uşoare, care au dus la acest eşec. Islanda a avut precizie la aruncări, iar noi nu am avut constanţă pe întreg parcursul meciului. Am avut şi o perioadă scurtă de pregătire, am început cu opt jucători şi alţii au venit în ultima săptămână de pregătire. Părerea mea este că puteam câştiga măcar unul dintre cele două meciuri. Nu acesta este nivelul României. Avem destul talent ca să jucăm mai bine, chiar dacă nu am arătat cum ar fi trebuit în aceste două partide“, a declarat selecţionerul Marcel Ţenter. România, aflată pe ultimul loc în grupă, cu două puncte, va întâlni mâine, în deplasare, Bulgaria, favorită la calificare în turul următor, apoi pe 16 august se va deplasa în Islanda, pentru o ultimă confruntare cu selecţionata insulară.