8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua, în play-off-ul Ligii Campionilor

Steaua, în play-off-ul Ligii Campionilor

Campioana României, Steaua Bucureşti, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a câştigat, cu scorul general de 3-1, întâlnirea cu echipa gruzină Dinamo Tbilisi, contând pentru turul trei preliminar al competiţiei. Marţi seară, pe Arena Naţională, scorul a fost egal, 1-1 (1-0), după ce în tur, săptămâna trecută, gruparea română se impusese cu 2-0. La Bucureşti, pentru Steaua a marcat Latovlevici (‘6), iar pentru Dinamo Tbilisi a înscris Ustaritz (‘48).
Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala (‘46, Gardoş), Chiricheş, Latovlevici – Pintilii (‘46, Stanciu), Bourceanu – Popa, Iancu (‘56, Prepeliţă), Tănase – Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Dinamo Tbilisi: Loria – Seturidze, Kvaraţkhelia, Ustaritz, Kvirkvelia – Grigalaşvili, Khmaladze, Papava (‘60, Goga), Merebaşvili – Dvali (‘69, Vouho), Xisco. Antrenor: Duşan Uhrin junior.
Ca urmare a accederii în play-off-ul Ligii Campionilor, Steaua şi-a asigurat cel puţin prezenţa în grupele Ligii Europa.
„Ne bucurăm că am reuşit să ne calificăm. A fost un meci destul de greu, mai ales în repriza a doua, unde atitudinea unor jucători nu a fost cum trebuia să fie. Trebuie să ştie că un meci ţine 90 de minute. Sunt foarte nemulţumit de atitudinea unor jucători. O să am o discuţie cu ei. Trebuia să ne respectăm şi să câştigăm meciul acesta. O echipă puternică nu are cum să facă astfel de greşeli. Trebuie să fim dornici de a câştiga următorul meci, iar pentru asta avem nevoie de atitudine“, a spus antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf.

Rezultatele înregistrate marţi seară în partidele din manşa secundă a turului trei preliminar: Steaua Bucureşti – Dinamo Tbilisi 1-1 (în tur 2-0), Maccabi Tel-Aviv – FC Basel 3-3 (0-1), NK Maribor – APOEL Nicosia 0-0 (1-1), Skenderbeu – Şahtior Karagandi 3-2 (0-3), Fenerbahce Istanbul – FC Salzburg 3-1 (1-1), Partizan Belgrad – Ludogoreţ Razgrad 0-1 (1-2), Grasshopper Zurich – Olympique Lyon 0-1 (0-1).