14 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Petrolul a învins Vitesse Arnhem, scor 2-1, şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

Fotbal – Petrolul a învins Vitesse Arnhem, scor 2-1, şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

Echipa Petrolul Ploieşti s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia olandeză Vitesse Arnhem, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei.

În manşa tur, cele două echipe au remizat la Ploieşti, scor 1-1, astfel că Petrolul s-a calificat mai departe cu scorul general de 3-2.

Golurile partidei au fost marcate de Van der Heijden, în minutul 72, respectiv Boudjemaa, în minutul 21, şi Grozav în minutul 90+5, informează Mediafax.

Vitesse Arnhem: Velthuizen – Van der Struijk, Kashia, Van der Heijden, Van Aanholt – Leerdam (Propper ’67), Kazaişvili (Havenaar ’46), Janssen – Ibarra, Pedersen, Chanturia. Antrenor: Peter Bosz.

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme – Hoban, De Lucas – Boudjemaa, Hamza (Mustivar ’63), Grozav – Dore (Camara ’73). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Leerdam ’51, Propper ’76, Kashia ’90+3 / Grozav ’11, Yamissi ’24, Alcenat ’71, ’80, Mustivar ’90+5.

Cartonaş roşu: Alcenat ’80.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Croaţia cu Ante Vucemilovici-Simunovici Jr., ajutat la cele două margini de Borut Krizarici şi Sasa Feges, iar Zlatko Simcici a fost rezervă. Delegat UEFA a fost elveţianul Ilja Kaenzig, în timp ce observator de arbitri a fost ucraineanul Vladimir Petrov.