17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

Fotbal – Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a terminat la egalitate, joi, pe Arena Naţională din Bucureşti, scor 2-2 (0-0), cu formaţia slovacă AS Trencin, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei, informează Mediafax.

În tur, scorul a fost 3-1 în favoarea giurgiuvenilor, astfel că Astra s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa cu scorul general de 5-3.

Pentru Astra au marcat Ivanovski, în minutul 86, şi Tembo, în minutul 89, în timp ce pentru AS Trencin au înscris Adi, în minutul 83, şi Van Kessel, în minutul 88.

Astra Giurgiu: Lung – Măţel, Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Seto (Bărboianu ’90), Laban – Tembo, Budescu (Cristescu ’63), William (Enache ’75) – Ivanovski. Antrenor: Daniel Isăilă.

AS Trencin: Volesak – Cogley, Klescik, Ramon, Mazan – Bero (Hajradinovici ’71) – Mondek (Van Kessel ’61), William, Stefanik (Malec ’80), Holubek – Adi. Antrenor: Lubos Nosicky.

Cartonaşe galbene: Ivanovski ’44 / Adi ’43, Klescik ’73.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Franţa avându-l la centru pe Ruddy Buquet, ajutat la cele două linii de Guillaume Debart şi Cyril Lpmpre, în timp ce Benoit Millot a fost rezervă.

Observatorii partidei au fost Levan Paniaşvili (Georgia) şi Dusko Grabovac (Croaţia).

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Pe parcursul primei reprize, câţiva fani ai giurgiuvenilor au scandat „Pământ românesc, Ţinutul Secuiesc” şi „România-i ţara mea şi nu vreau să dau din ea”.