15.9 C
Știri de ultima orăSportPolo - Ungaria a câştigat titlul mondial

Polo – Ungaria a câştigat titlul mondial

Echipa naţională a Ungariei este noua campioană mondială la polo, după ce a învins, sâmbătă seară, la Barcelona, în finala competiţiei, reprezentativa Muntenegrului, cu scorul de 8-7. Scorul pe reprize în finala CM de la Barcelona a fost 2-0, 1-2, 3-3, 2-2, informează Mediafax.

Principalii marcatori ai finalei au fost Szivos şi Harai, câte 2 goluri pentru Ungaria, respectiv Ivovici, cu 3 reuşite, pentru Muntenegru.

Medalia de bronz a revenit Croaţiei, care a dispus de deţinătoarea titlului mondial, Italia, cu scorul de 10-8.

ot sâmbătă s-au jucat partidele pentru clasarea finală pe locurile 5-8, rezultatele înregistrate fiind următoarele: Serbia – Australia 13-7 (locurile 7-8) şi Spania – Grecia 10-8 (5-6).

Echipa României a încheiat CM de la Barcelona pe locul 13, după patru înfrângeri: trei în grupa D, 4-10 cu Italia, 4-7 cu Kazahstan şi 8-9 cu Germania, respectiv 5-13 cu Serbia, în runda eliminatorie pentru calificarea în sferturile de finală.

Obiectivul României la CM de la Barcelona a fost clasarea în primele opt locuri.