13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportIonuţ Zincă, de la CS "U" Craiova, medaliat la CM de alergare montană

Ionuţ Zincă, de la CS „U” Craiova, medaliat la CM de alergare montană

Ionuţ Zincă, sportiv legitimat la secţia de orientare de la CS Universitatea Craiova, a participat sâmbătă la Campionatul Mondial de alergare Montană  – lungă distanţă  (44 de kilometri, cu 2.150 metri urcare, 1.380 metri coborâre) din Polonia şi a obţinut medalia de bronz.

Performanţa lui Ionuţ este cu atât mai valoroasă cu cât sportivul era nerefăcut complet după cursa de 32 de kilometri din Italia, pe care a câştigat-o în urmă cu o săptămână. În Polonia, sportivul în vârstă de 30 de ani de la CS Universitatea Craiova a alergat alături de câştigătorul cursei trei sferturi din traseu şi a pierdut locul doi pe ultimii 150 de metri.

„Totul a fost perfect. Doar pe final au fost ceva probleme, am suferit mult şi din cauza căldurii. Am pierdut locul doi cu 150 de metri înainte de finish, însă nu se putea mai mult”, a declarat fericit Zincă, citat de Libertatea.ro. Ionuţ Zincă aduce Federaţiei Române de Atletism a doua medalie de bronz după cea obţinută anul trecut la Campionatul Mondial.