14.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSpania, campioană europeană la Under 21

Spania, campioană europeană la Under 21

Reprezentativa de tineret a Spaniei a cucerit pentru a patra oară Campionatul European Under 21, după ce a câștigat finala jucată contra Italiei cu scorul de 4-2. Ibericii au condus de fiecare dată pe tabela de marcaj, încă din minutul șase, când Thiago Alcantara a deschis scorul din pasa lui Alvaro Morata. A egalat Immobile (‘10), din pasa lui Bianchetti, dar Thiago și-a completat hattrick-ul până la pauză, marcând în minutele 32 și 38 (din penalti), iar „Furia Roja“ a intrat la cabine cu avantaj de două goluri. În minutul 66, Isco a punctat dintr-o nouă lovitură de la 11 metri, iar scorul final a fost stabilit de Fabio Borini (‘80), care a redus din diferenţă.
Italia: Bardi – Donati, Bianchetti, Caldirola, Regini – Florenzi (‘58, Saponara), Rossi, Verratti (‘76, Crimi), Insigne – Borini, Immobile (‘58, Gabbiadini). Selecţioner: Devis Mangia.
Spania: De Gea – Montoya, Bartra, Inigo Martinez – Moreno – Koke (‘86, Ignacio Camacho), Illarramendi – Thiago Alcantara – Tello (‘71, Muniain), Alvaro Morata (‘80, Rodrigo), Isco. Antrenor: Julen Lopetegui Argote.
Spania a triumfat pentru a doua oară consecutiv în Campionatul European Under 21, după ce în urmă cu doi ani a învins-o cu 2-0 pe Elveția. Ibericii sunt a patra echipă care își păstrează trofeul în această competiție, după Anglia (1982, 1984), Italia (1992, 1994, 1996) și Olanda (2006, 2007).