17.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportKaiac-canoe - Roxana Borha şi Iuliana Ţăran, medaliate cu bronz la CE din Portugalia

Kaiac-canoe – Roxana Borha şi Iuliana Ţăran, medaliate cu bronz la CE din Portugalia

Echipajul feminin de kaiac dublu al României, format din Roxana Borha şi Iuliana Ţăran, a câştigat, duminică, medalia de bronz pe distanţa de 200 de metri, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Montemar O’Vello (Portugalia), informează Mediafax. Borha şi Ţăran au parcurs distanţa în 39 de secunde şi 543 de miimi.

Proba a fost câştigată de un echipaj din Ungaria, cu timpul 39.363. Pe locul doi s-a clasat un echipaj din Polonia (39.418).
Tot duminică, echipajul masculin de canoe dublu al României, format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a câştigat medalia de argint pe distanţa de 500 metri.
Sâmbătă, sportivii români au obţinut o medalie de argint şi nouă de bronz. Medalia de argint a fost obţinută de echipajul de canoe 4 format din Florin Comănici, Gabriel Gheoca, Cătălin Costache şi Iosif Chirilă, pe distanţa de 1000 de metri, iar cele de bronz de echipajul Irina Lauric/Bianca Pleşca, la canoe 2 1000 de metri, şi de Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi la kaiac 2 1000 m.