17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportJudo - Violeta Dumitru şi Costel Dănculea, victorioşi în Cupa Europeană de la Celje

Judo – Violeta Dumitru şi Costel Dănculea, victorioşi în Cupa Europeană de la Celje

Sportivii români Violeta Dumitru (cat. 48 kg) şi Costel Dănculea (cat. 73 kg) au cucerit medaliile de aur la Cupa Europeană de judo de la Celje (Slovenia), informează Agerpres.

La cat. 48 kg, Violeta Dumitru a învins-o în optimi pe Reneta Kiss (Ungaria), în sferturi a dispus de italianca Anna Bartole, în semifinale a câştigat la franţuzoaica Melodie Vaugarny, iar în finală a învins-o prin ippon pe Katharina Menz (Germania).
În limitele categoriei 73 kg, Costel Dănculea l-a învins în primul tur pe elveţianul Dominik Sommer, apoi a dispus de italianul Alfredo Mezzadra, în optimi a câştigat la olandezul Joery Biekmann, în sferturi a trecut de germanul Stefan Friedrich, în semifinale l-a depăşit pe alt german, Christopher Voelk, pentru ca în finală să îl învingă pe rusul Feliks Galuaev (ippon). La aceeaşi categorie, Dan Fâşie a pierdut în turul secund.
Remus Lazea s-a oprit şi el în turul al doilea la cat. 66 kg, în timp ce Roxana Ioanca (cat. 52 kg) a pierdut în manşa inaugurală.