16.7 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Maxim a impresionat în finala cu Bayern

Fotbal – Maxim a impresionat în finala cu Bayern

Fostul mijlocaş al echipei Pandurii Târgu Jiu, Alexandru Maxim (foto la minge), a impresionat în finala Cupei Germaniei, pe care formaţia sa, VfB Stuttgart a pierdut-o sâmbătă seară, scor 2-3, în faţa lui Bayern Munchen. Internaţionalul român a ridicat publicul în picioare în minutul 8, când a reluat spactaculos, din semifoarfecă, o centrare de pe partea dreaptă, fiind foarte aproape de gol. Pe parcursul întâlnirii, Maxim a mai creat câteva faze spectaculoase, fiind considerat unul dintre cei mai buni jucători ai „şvabilor”, deşi a evoluat doar 63 de minute. Site-ul whoscored.com i-a acordat nota 6.7 după primele 45 de minute, cea mai mare din echipa lui Stuttgart, în timp ce Spox.com a notat că VfB a dat lovitura cu Maxim, comparându-l cu vedeta Mario Goetze.

Golurile bavarezilor au fost marcate de Muller (’35 – penalti), Gomez (’48, ’60), iar pentru „şvabi” a punctat Harnik (’70, ’80).
Bayern: Neuer – Lahm, Boateng, Van Buyten, Alaba – Schweinsteiger, Javi Martinez – Robben (’83, Tymoshchuk), Muller, Ribery (’90, Shaqiri) – Gomez (’62, Mandzukic). Antrenor: Jupp Heynckes.
Stuttgart: Ulreich – Rudiger, Tasci, Niedermeier, Molinaro (’67, Sakai) – Harnik, Gentner, Boka, Traore (’75, Cacau) – Maxim (’63, Okazaki) – Ibisevic. Antrenor: Bruno Labbadia.
Bayern Munchen a bifat „tripla” în acest an după ce a cucerit titlul de campioană, Liga Campionilor şi acum Cupa Germaniei, devenind al şaptelea club european care câştigă „the treble” şi primul club german care reuşeşte această performanţă.