26.7 C
joi, 30 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Wigan a învins Manchester City şi a câştigat Cupa Angliei

Fotbal – Wigan a învins Manchester City şi a câştigat Cupa Angliei

Formaţia Wigan, aflată pe poziţie retrogradabilă în Premie League, a câştigat Cupa Angliei, după ce a învins sâmbătă, în finala disputată pe stadionul „Wembley”, scor 1-0, echipa Manchester City. Unicul gol al partidei a fost înscris de Ben Watson, în minutul 90+1. Acesta este primul trofeu din istoria clubului Wigan.

De menţionat că Manchester City a terminat meciul în 10 oameni, Zabaleta fiind eliminat în minutul 84.

Costel Pantilimon nu a fost folosit în această partidă de tehnicianul Roberto Mancini, spre surprinderea presei engleze. Mancini şi-a explicat, înainte de începerea jocului, alegerea în privinţa portarului: „Am decis să îl folosesc pe Joe Hart pentru că îl voiam pe el la acest meci. Asta nu schimbă nimic. Ştim că Pantilimon este un portar bun, dar pentru finală am decis să nu îl folosesc. Va fi dezamăgit”, a spus Mancini, conform Mediafax.