12 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism: Craioveanul Marius Ionescu - locul 5 la maratonul de la Hamburg

Atletism: Craioveanul Marius Ionescu – locul 5 la maratonul de la Hamburg

Atletul craiovean Marius Ionescu, legitimat la Clubul Sportiv Municipal (CSM), a obţinut astăzi un rezultat de excepţie la maratonul de la Hamburg. „Piciul” a încheiat pe locul 5 cursa de 42,195 kilometri, cu un nou record personal, 2:13:33, cu aproape două minute mai bun decât precedentul, de 2:15:32. Elevul lui Cătălin Geapana a fost cel mai bine clasat european în această cursă, iar timpul înregistrat i-a asigurat calificarea la Campionatul Mondial programat în luna august, în Rusia. Cel mai bun maratonist român al momentului a fost astăzi la un minut şi trei secunde distanţă de recordul naţional, 2:12:30, realizat acum 35 de ani de Cătălin Andreica, la Europenele de la Praga.

Maratonul de la Hamburg a fost al patrulea din cariera sportivului craiovean, după cele de la Rotterdam (locul 13, 2:16:11), CM de la Daegu (locul 13, 2:15:32) şi Jocurile Olimpice de la Londra (locul 26, 2:16:28).