19.6 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - LIGA CAMPIONILOR: Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au calificat în semifinale

Fotbal – LIGA CAMPIONILOR: Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au calificat în semifinale

Formaţia Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-3, echipa turcă Galatasaray Istanbul, în sferturile de finală ale competiţiei. Real Madrids-a impus în tur, scor 3-0, iar în retur Galatasaray a câştigat cu scorul de 3-2. În returul de marţi, pentru Galatasaray au marcat Eboue ’57, Sneijer ’71 şi Drogba ’72, pentru Real a înscris Cristiano Ronaldo, în minutul 7 şi 90+2.

Galatasaray: Muslera – Eboué (Elmander ’80), Gökhan Zan, Semih, Riera – Hamit Altintop (Amrabat ’46), Felipe Melo, Inan – Sneijder – Umut Bulut (Sabri Sarioglu ’63), Drogba. Antrenor: Fatih Terim.

Real Madrid: Lopez – Essien (Arbeloa ’31), Pepe, Varane, Coentrao – Khedira, Modric – Di Maria, Özil (Albiol ’81), Ronaldo – Higuain (Benzema ’73). Antrenor: Jose Mourinho.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Stephane Lannoy.

În cealaltă partidă de marţi seară, formaţia germană Borussia Dortmund s-a calificat în semifinale în urma victoriei cu 3-2, de pe teren propriu, în faţa echipei spaniole Malaga, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, scorul a fost egal, 0-0. Pentru Borussia au marcat Lewandowski ’40, Reus ’90+1 şi Felipe Santana ’90+3, iar pentru Malaga au înscris Joaquin ’25 şi Eliseu ’82.

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer – Gündogan (Hummels ’86), S. Bender (Şahin ’73) – Blaszczykowski (Schieber ’72), Götze,Reus – Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp.

Malaga: Caballero – Gamez, S. Sanchez, Demichelis, Antunes – Toulalan, Camacho – Joaquin (Portillo ’87), Isco, Duda (Eliseu ’74) – J. Baptista (Santa Cruz ’83). Antrenor: Manuel Pellegrini.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Scoţia, condusă la centru de Craig Thomson.

Tragerea la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor are loc vineri la Nyon.