16.2 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport Handbal (f): SCM Craiova a fost egala Oltchimului doar o repriză

Handbal (f): SCM Craiova a fost egala Oltchimului doar o repriză

Echipa feminină de handbal SCM Craiova a fost învinsă, în această seară, pe teren propriu, de campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 25-20, într-o partidă restantă din cadrul etapei a 17-a din Liga Naţională. Polivalentă a fost plină, iar fanii s-au bucurat din plin de spectacolul handbalistic, aplaudând fiecare fază reuşită a celor două formaţii.

Pe parcursul primei reprize SCM Craiova a condus mai mereu, iar la pauză cele două echipe erau la egalitate, scor 10-10.
Meciul a început cu 20 de minute mai târziu decât ora stabilită, deoarece două dintre jucătoarele străine de la Oltchim au avut probleme cu viza medicală.
La finalul jocului, două dintre sărbătoritele de la echipa campioană, portarii Paula Ungureanu şi Silvia Navarro, au primit câte un tort, după care toate componentele echipei vâlcene au poposit mult pe teren pentru poze şi autografe.

Pentru SCM Craiova, echipă antrenată de Bogdan Burcea şi Grigore Albici, au jucat: Vlăsceanu, Barbu, Ianaşi, Mitran, Băbeanu (6 goluri), C. Ilie, Pătuleanu (3), Briscan (5), Dincu, Gogoriţă (2), E. Nicu (2) şi C. Florică (2). Pentru Oltchim, formaţie pregătită de danezul Jakob Vestergaard, au evoluat: Ungureanu, Navarro, Curea (4), Managarova (3), Nechita (2), Safta, Farcău, Meiroşu (1), Manea, Bulatovic (3), Brădeanu (5) şi Barbosa (7). Oltchim rămâne lider neînvins în campionat, cu 15 victorii din tot atâtea meciuri, iar SCM Craiova staţionează pe locul 10, penultimul, cu 11 puncte acumulate.