20.6 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportN-au mai avut „benzină“ în partea a doua

N-au mai avut „benzină“ în partea a doua

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a suferit, joi seară, al treilea eşec consecutiv în Liga Naţională. Oltenii au fost învinşi de campioana CSU Asesoft Ploieşti, cu scorul de 83-66 (21-18, 20-17, 23-13, 20-19), într-o partidă din cadrul etapei a 27-a, desfăşurată la Brazi. Pentru Craiova au evoluat: Habus (3 puncte), Drăguşin (2), Seals (16), Bureau (24), Dzambic (11). Au mai intrat: C. Petrişor (2), Orbeanu, Djurasovic (4), Kabengele (2) şi Miskovic (2). Acesta din urmă se află la primul meci pentru formaţia craioveană, după mai bine de trei luni de pauză cauzate de o accidentare. Marius Toma, managerul echipei, a spus, vineri, că situaţia lui Miskovic se va clarifica săptămâna viitoare: „Despre Miskovic vom vorbi săptămâna viitoare. Încă nu se află la nivelul la care să ne ajute, dar asta nu depinde doar de noi şi de el, ci şi de organismul lui“.
Despre meci, Toma a recunoscut că partida de la Brazi a fost dominată autoritar de echipa campioană: „După două luni de invincibilitate au venit trei înfrângeri. După primele două sferturi, nu am mai avut forţă să opunem rezistenţă adversarului. Jucătorii resimt oboseala. Trebuie să remediem repede lucrurile. Nu avem timp să ne plângem. Calificarea în play-off nu trebuie pusă în umbră de o evoluţie slabă în acea fază a competiţiei. SCM-U Craiova ocupă locul patru, cu 46 de puncte, iar în retur mai are de jucat trei partide: acasă cu „U“ Mobitelco Cluj (23 martie), în deplasare cu Gaz Metan Mediaş (28 martie) şi acasă cu CSM Oradea (2 aprilie). Cealaltă echipă olteană, Energia Rovinari, a fost învinsă, tot joi, în deplasare, de „U“ Mobitelco Cluj, cu scorul de 86-74 (25-19, 24-21, 20-8, 17-26). În urma acestui rezultat, elevii lui Slobodan Nikolic spun adio play-off-ului, aflându-se pe locul 9, la trei puncte distanţă de locul opt, ultimul calificant în play-off.