13.4 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReal şi Borussia continuă lupta pentru trofeu

Real şi Borussia continuă lupta pentru trofeu

Formaţiile Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor, marţi seară, după meciurile din manşa a doua a optimilor de finală.
Real Madrid s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Manchester United, la capătul unui joc pe contre, britanicii evoluând cu un om mai puţin din minutul 56, după ce Nani a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Arbeloa. Golurile învingătorilor au fost marcate de Luka Modric (’66) şi Cristiano Ronaldo (’69), reuşita britanicilor fiind de fapt un autogol, Sergio Ramos trimiţând în propria poartă în minutul 48. În meciul tur, disputat pe „Santiago Bernabeu“, scorul a fost egal, 1-1.
Manchester United: De Gea – Rafael (‘87, Valencia), Rio Ferdinand, Vidic, Evra – Carrick, Cleverley (‘72, Rooney) – Nani, Welbeck (‘80, Young), Giggs – Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.
Real Madrid: Diego Lopez – Arbeloa (‘58, Modric), Varane, Sergio Ramos, Coentrao – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria (‘42, Kaka), Ozil (‘70, Pepe), Cristiano Ronaldo – Higuain.
„Sunt sincer şi spun că echipa mai bună a pierdut astăzi. Dar astfel de lucruri se întâmplă în fotbal. Eliminarea lui Nani a avut aceeaşi influenţă pe care a avut-o eliminarea lui Pepe acum doi într-un meci cu Barcelona. La acest nivel, când echipele sunt echilibrate, să joci în inferioritate pentru mult timp este foarte greu. Nu cred că a fost un contact foarte dur între Nani şi Arbeloa, dar arbitrul a decis să dea cartonaş roşu. Aveam nevoie de ceva nou în jocul nostru şi de aceea l-am introdus pe Modric. El a schimbat direcţia meciului. Întotdeauna am fost convins că Modrici este un jucător fantastic“, a spus Jose Mourinho, antrenorul Realului.

„Minerii“, făcuţi mat
de nemţi

În al doilea meci de marţi seară, Borussia Dortmund a trecut fără probleme, pe teren propriu, de Şahtior Doneţk, scor 3-0. Au marcat: Felipe Santana (’31), Mario Gotze (’38) şi Jakub Blaszczykowski (’59). În prima manşă, pe „Donbas Aena“ scorul a fost 2-2.
Borussia: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Felipe Santana, Schmelzer – Gundogan (‘82, Şahin), Bender (‘46, Kehl) – Blaszczykowski (‘69, Grosskreutz), Goetze, Reus – Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp.
Şahtior: Pyatov – Srna, Rakitskiy, Kucher, Raţ – Fernandinho, Hübschman (‘84, Stepanenko) – Alex Teixeira, Mkhitaryan, Taison (‘46, Costa) – Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.
Ieri-seară, după închiderea ediţiei, s-au jucat partidele Paris Saint-Germain –Valencia (în tur 2-1) şi Juventus Torino – Celtic Glasgow (în tur 3-0).
Celelalte jocuri din manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor se vor desfăşura săptămâna viitoare, după următorul program: marţi, 12 martie: Schalke – Galatasaray Istanbul (în tur 1-1), FC Barcelona – AC Milan (în tur 0-2); miercuri, 13 martie: Málaga – FC Porto (în tur 0-1), Bayern Munchen – Arsenal Londra (în tur 3-1).