18.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie după un final de infarct

Victorie după un final de infarct

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au obţinut miercuri a noua victorie consecutivă în 2013, scor 78-71, cu CSM Bucureşti, în urma unei partide echilibrate. Revenirea spectaculoasă a formaţiei bucureştene, pe fondul ratărilor în tabăra craioveană, a făcut ca finalul jocului din Polivalentă să fie palpitant. Andelko Mandic, antrenorul momentului în campionatul masculin românesc, a spus că, în prima jumătate a meciului, prestaţia elevilor săi a fost cea mai bună din acest sezon. „Felicit ambele echipe pentru joc, chiar dacă nu a fost unul cu multe puncte. Primele 20 de minute au fost cele mai bune din actualul sezon, am reuşit să ţinem o echipă precum CSM Bucureşti, care are marcatori excelenţi, la doar 24 de puncte. Când consumi foarte multă energie pentru a te apăra este greu să mai ai aceeaşi minte limpede şi inspiraţie în atac. Astfel se explică o oarecare lipsă de eficienţă la finalizare. Primul şi al doilea sfert au fost excelente, al treilea – decent, al patrulea – acceptabil, deşi ne-am pierdut luciditatea uneori. Habus, Dzambic şi Seals au fost pe teren tot meciul, aşa că e inevitabil să nu apară şi greşeli, însă am avut în spate publicul, care a fost nemaipomenit şi ne-a ajutat mult în momentele grele din sfertul patru, când am fost egalaţi. I-am oprit foarte bine pe Martinic şi Shepherd, care sunt jucători foarte buni“, a declarat Mandic după meci. Scorul strâns din ultimele minute de joc a produs nervozitate în rândul câtorva jucători, iar la final a avut loc o încăierare, care a pornit de la lipsa de fair-play a jucătorului bucureştean Morris. „La ultima fază le-am spus jucătorilor mei să se oprească şi cred că acelaşi lucru a făcut şi antrenorul de la CSM. Am crezut că şi adversarii se vor opri să atace, dar Morris a marcat. Nu este frumos, dar nici grav, ţine de fair-play“, a explicat Mandic. „Dirijorul“ echipei craiovene, Rade Dzambic, a declarat că nu se simte o vedetă şi le-a mulţumit fanilor, pe care i-a numit „magnifici“. „Eu sunt un tip emoţional şi interacţionez cu sala. Şi în acest meci fanii au fost magnifici şi ne-au ajutat foarte mult. Nu am făcut un joc foarte bun, dar echipele bune câştigă şi când joacă prost“, a spus „Turbo“ Rade. Pentru Craiova au evoluat: Habus (14 puncte), Drăguşin (14), Seals (16), Bureau (14), Dzambic (12), Djurasovic (5) şi Hallik.