13.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMilanul a „răsturnat“ Barca

Milanul a „răsturnat“ Barca

AC Milan a trimis-o pe Barcelona în „lumea viselor“, italienii având prima opţiune la calificarea în sferturile Ligii Campionilor, după 2-0 pe „San Siro“

AC Milan a demonstrat miercuri seară că FC Barcelona este în regres, câştigând cu 2-0 prima întâlnire cu spaniolii,  din optimile Ligii Campionilor. Golurile de pe „San Siro“ au fost marcate de Kevin Prince Boateng (‘57) şi Sulley Ali Muntari (‘81).
AC Milan: Abbiati – Abate, Mexes, Zapata, Constant – Ambrosini, Montolivo, Muntari – Boateng, Pazzini (‘75, Niang), El Shaarawy (‘88, Traore). Antrenor: Massimiliano Allegri.
FC Barcelona: Valdes – D. Alves, Pique, Puyol (‘88, Mascherano), Alba – Xavi, Busquets, Fabregas (‘62, Sanchez) – Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Jordi Roura.

Allegri: Spaniolii
n-au intrat în careu

Antrenorul lui AC Milan, Massimiliano Allegri, şi-a felicitat elevii pentru prestaţia cu Barcelona, punctând că adversarii nici nu au intrat în careul  lor. „Am meritat victoria, acum putem să ne calificăm, dar va fi foarte dificil. Am fi putut câştiga cu 3-0, dar ne-a lipsit ultima pasă de câteva ori. Jucătorii noştri au fost foarte buni în faza defensivă, nu le-au permis nimic adversarilor şi au reuşit să-l marcheze pe Messi. Este o seară frumoasă, dar nu ne-am calificat în sferturile de finală deocamdată. Ei nu au intrat în careu, nu au tras pe poartă, am reuşit să-i oprim. Am avut ceva şansă la greşeala de la primul gol (o poziţie de ofsaid nesemnalizată – n.r.), dar se întâmplă. Trebuie să rămânem calmi, am câştigat un meci împotriva Barcelonei, nimeni nu se aştepta, dar eu am crezut foarte mult că vom învinge“, a spus Allegri, citat de Digi Sport.

Roura nu disperă

Eșecul din Italia nu le-a picat bine deloc catalanilor, dar „secundul“ Jordi Roura, în absența lui Tito Vilanova, este de părere că Barca poate „întoarce“ rezultul pe „Camp Nou“. „N-am jucat bine și nu ne-am creat ocazii, este adevărat, dar sunt convins că va fi cu totul altceva la meciul retur. Vom evolua diferit în fața propriilor suporteri, cărora le-am rămas datori. Nu e complicat să remontăm rezultatul de la Milano. Noi am jucat slab, dar nici italienii n-au făcut un meci mare. Ne-au dat două goluri din două ocazii, apoi s-au apărat în majoritatea timpului. Din păcate, nu ne-am atins obiectivul principal, iar acesta era marcarea a cel puțin un gol în deplasare. În retur, însă, dacă ne vom face jocul obișnuit și vom avea răbdare, putem egala situația, mai ales dacă înscriem repede primul gol“, a spus Roura.

Galata, ţinută în şah de Schalke

În celălalt meci de miercuri seară, din prima manşă a Ligii Campionilor, Galatasaray Istanbul a terminat la egaliatea, scor 1-1, confruntarea cu Schalke, de la care a lipsit Ciprian Marica (accidentat). Turcii au deschis scorul prin Burak Yilmaz, în minutul 12, nemţii reuşind egalarea prin Jones, în minutul 45.
Galatasaray: Muslera – Sabri Sarioglu (‘84, Umut Bulut), Semih Kaya, Nounkeu, Riera – Hamit Altintop (‘66, Eboue), Felipe Melo, Selcuk Inan, Sneijder (‘46, Amrabat) – Burak Yilmaz, Drogba. Antrenor: Fatih Terim.
Schalke: Hildebrand – Hoger, Howedes, Matip, Kolasinac – Jones, Neustadter – Farfan, Draxler (‘84, Barnetta), Bastos – Huntelaar (‘75, Pukki). Antrenor: Jens Keller.
Meciul a fost arbitrat de scoţianul William Collum.
Returul celor două meciuri este programat pe 12 martie.