13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleibalistele lui Dudaş au trecut cu greu de Sibiu

Voleibalistele lui Dudaş au trecut cu greu de Sibiu

După ce în urmă cu câteva zile învinseseră cu 3-0 CSM Sibiu la turneul amical de la Târgu Mureş, voleibalistele de la SCM-U Craiova păreau să aibă misiune uşoară miercuri, în meciul tur din faza I a Cupei României, cu aceeaşi formaţie din Sibiu. Numai că în prima partidă oficială a sezonului, desfăşurată în oraşul de pe Cibin, oltencele, conduse de Mircea Dudaş, au avut nevoie de cinci seturi pentru a se impune cu 3-2. SCM-U Craiova şi-a adjudecat primele două seturi, la 21 şi 22, apoi, în setul al treilea, Sibiul a revenit spectaculos şi s-a impus cu 29-27. Cu moralul ridicat, ardelencele au câştigat şi setul 4 (scor 25-22) şi au egalat situaţia. În decisiv, craiovencele au realizat că sunt aproape să scape victoria printre degete şi s-au impus cu 15-12, câştigând o partidă care s-a întins pe durata a aproape două ore. Meciul retur, în urma căruia se va stabili echipa care merge mai departe în Cupă, se va juca mâine în Bănie, de la ora 16.30. Antrenorul SCM-U, Mircea Dudaş, care nu a putut miza la Sibiu pe argentiniana Aylin Pereira, deoarece nu i-au venit încă actele, a spus la finalul partidei că importantă este victoria. „Sunt mulţumit de rezultat, dar, în setul al treilea, gazdele au preluat serios controlul meciului. La serviciu şi la preluare au fost superioare, reuşind astfel să se impună. Ne aşteptam la o replică bună a Sibiului, o echipă care are atuurile ei. După primele două seturi, pe care le-am câştigat, mă aşteptam să ne impunem mai uşor, dar importantă este victoria“, a spus tehnicianul craiovean, citat de site-ul Blocaut. Acesta a folosit în primul joc oficial al sezonului următoarea formulă de echipă: Aline Galan, Adriana Vâlcu, Adriana Bobi, Mihaela Ilina, Andreea Smultea, Sorina Buz şi Ioana Pristavu (libero). Au mai evoluat: Ana Maria Udubaşa, Alexandra Badea, Ramona Postea.