13.4 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim, învinsă în finala Szabella Cup

Oltchim, învinsă în finala Szabella Cup

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă duminică, în finala mare la Szabella Cup, de formaţia gazdă FTC Budapesta, scor 27-29 (12-15). Oltchim nu a mai arătat forma bună din primele două partide de la Szabella Cup, când a învins pe Rostov Don (29-23) şi pe Krim Ljubljana (28-23), fiind condusă de FTC de la un capăt la altul. Echipa vâlceană a avut parte şi de ghinion, prin accidentarea Marijei Jovanovici, în minutul 20, aceasta suferind o entorsă la glezna stângă, după o ciocnire cu o adversară. Antrenorul Jakob Vestergaard a fost calm, a rulat lotul, nepărând foarte afectat de faptul că echipa sa a fost condusă pe tot parcursul finalei şi preferând să testeze noile scheme şi relaţiile de joc. Oltchim a recuperat handicapul de patru – cinci goluri în ultimele minute, dar nu a reuşit să obţină victoria şi, implicit, trofeul. Szabella Cup este singurul turneu de anvergură la care a participat Oltchim în intersezon. Formaţia vâlceană mai are programat un meci internaţional, la Drobeta Turnu Severin, în 4 septembrie, cu campioana Serbiei, RK Zajecar.