14.5 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia, învinsă in extremis de Bosnia

România, învinsă in extremis de Bosnia

Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă, vineri seară, la Sibiu, de reprezentativa Bosniei, scor 79-84 (32-52), în cea de-a treia partidă din grupa D a preliminariilor CE din 2013. Confruntarea cu liderul grupei D a avut şi o semnificaţie aparte pentru antrenorul României, Mladen Ostojici, care a luptat chiar împotriva naţionalei ţării sale. Publicul sibian a încurajat frenetic România, dar nu a fost de ajuns pentru a aduce victoria. Bosnia s-a mobilizat când era mai important, în ultimele două minute şi şi-a adjudecat partida. În ultima secundă din sfertul doi a avut loc o cădere de tensiune, care a întârziat reluarea partidei după pauza mare, cu 20 de minute. La meci a asistat şi preşedintele ANST, Carmen Tocală, care a avut duble emoţii, pentru echipa României, dar şi pentru fiul său, Vlad Moldoveanu. Marcatori pentru România au fost: Moldoveanu 25 de puncte, Mandache 11, Nicoară 10, Drăguşin (SCM-U Craiova) – 10, M. Paul 7, Baciu 5, Calotă 4, Lazăr 4, Silvăşan 3. Tricolorii au obţinut o victorie la debutul în preliminarii, tot la Sibiu, 90-84 cu Olanda, după care au pierdut în deplasare, cu Georgia, scor 64-80. Celelalte meciuri din grupa D sunt programate astfel: Lituania – România (astăzi), Olanda – România (30 august), România-Georgia (2 septembrie, Sibiu), Bosnia – România (8 septembrie), România – Lituania (11 septembrie, Sibiu). Primele două clasate plus alte patru echipe de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament în cele şase grupe vor obţine calificarea la turneul final al CE din 2013, din Slovenia.