17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„Piciule“, eşti mare!

„Piciule“, eşti mare!

Atletul craiovean Marius Ionescu (foto) a terminat, ieri, pe locul 26, cu timpul de două ore, 16 minute şi 28 de secunde, cursa de maraton de la Jocurile Olimpice de la Londra, la care au luat startul 103 sportivi. Rezultatul este unul remarcabil pentru sportivul în vârstă de 28 de ani, aflat la a treia cursă de maraton. Elevul lui Cătălin Geapana a parcurs distanţa de 42,195 kilometri în 2 ore 16 minute şi 28 de secunde. «Piciu», aşa cum îl strigă prietenii, este primul român care a alergat la Jocurile Olimpice în proba probelor din 1964 încoace. Maratonul de ieri a fost câştigat de ugandezul Stephen Kiprotich, cu timpul de două ore, opt minute şi o secundă. Aceasta este prima medalie cucerită de Uganda la JO de la Londra. Kiprotich, în vârstă de 23 de ani, îi succede kenyanului Samuel Wanjiru, decedat în 2011. Pe locul secund s-a clasat kenyanul Abel Kirui (2h08:27), iar medalia de bronz i-a revenit altui kenyan, Wilson Kipsang Kiprotich (2h09:37).