10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGrigoraş, nemulţumit de final

Grigoraş, nemulţumit de final

Pandurii Târgu Jiu a obţinut o nouă victorie frumoasă, 3-1 cu Ceahlăul Piatra Neamţ, şi se menţine pe prima poziţie în clasamentul Ligii I, ceea ce îi bucură foarte tare pe suporterii gorjeni. În ciuda unui joc destul de spectaculos al elevilor săi, Petre Grigoraş a ţinut să aducă în atenţie slăbiciunile pandurilor. „Victoria era şi mai clară dacă am fi ştiut să gestionăm acel avantaj pe care l-am luat datorită jocului foarte bun pe care l-am făcut în primele 60 de minute. A venit accidentarea lui Mamele, nu am ştiut dacă trebuie să fac sau nu schimbarea. Mi se spunea de pe margine că merge, că poate să mai stea, n-am făcut schimbarea şi am primit un gol foarte lejer. Le-am dat aripi adversarilor, au venit peste noi, şi-au creat nişte ocazii foarte clare şi pot spune că am avut puţină şansă în unele faze. Rezultatul se putea întoarce cu toate că, per total, victoria trebuia să ne aparţină pentru că am practicat iarăşi un fotbal bun. Trebuie să uităm ultimele 30 de minute. De fapt, pe acestea trebuie să le analizăm, pentru că a fost o retragere deliberată, o delăsare, o atitudine mai puţin agresivă, ce a condus la un joc mai plat. Trecem această perioadă de tratare cu lejeritate a jocului pe seama faptului că am avut 3-0, dar s-ar putea ca în alte meciuri să nu mai avem acest avantaj“ a spus Grigoraş, conform gorj-domino.com.

Tehnicianul a punctat că Mihai Răduţ a fost omul meciului: „Pentru mine echipa reprezintă totul. Răduţ a făcut o partidă foarte bună. Forma bună a lui vine din modul exemplar în care se pregăteşte. Atât cât a jucat, şi Maxim a făcut un joc foarte bun. Mi-a plăcut şi Ibeh foarte mult. Sunt foarte mulţi jucători care au muncit foarte mult şi au avut o contribuţie importantă la acest succes. Nu-mi place să nominalizez, eu apreciez echipa, dar, dacă vreţi, Răduț poate fi declarat omul meciului, pentru că a marcat două goluri şi e normal să aibă prioritate”.