11.7 C
Știri de ultima orăSportPoloiştii, învinşi de SUA

Poloiştii, învinşi de SUA

Naţionala de polo a României s-a luptat în bazin de la egal la egal cu SUA doar două reprize, în meciul de marţi seară de polo. La final, România a fost învinsă de vicecampioana olimpică, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), în cea de-a doua partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra. În meciul de debut din grupa B, România a învins Marea Britanie, scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1). În clasament, conduc Serbia şi SUA – câte 4 puncte, urmate de România și Muntenegru – câte 2 puncte. Ungaria şi Marea Britanie îşi împart locurile 5-6, cu zero puncte. În continuare, România urmează să joace cu campioana olimpică Ungaria (astăzi, 17.30), cu vicecampioana europeană Muntenegru (4 august) şi cu câştigătoarea Ligii Mondiale Serbia (6 august). Primele patru clasate în cele două grupe se vor califica în sferturile de finală.