21.7 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportPrometeu a dat cu Bradu de pământ

Prometeu a dat cu Bradu de pământ

Formaţia Prometeu Craiova a obţinut o victorie cât se poate de concludentă marţi seară, pe stadionul „Electroputere“ din Valea Roşie, într-un meci contând pentru etapa a 27-a din Liga a III-a, seria 4. „Pompierii“ au câştigat cu 3-0 disputa cu Atletic Bradu, una dintre principalele contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării, golurile fiind semnate de Gae (’50), Orban (’62) şi Bălă (’78).
Antrenorul Prometeului, Viorel Şişoe, s-a declarat bucuros de rezultatul obţinut, dar a admis că evoluţia elevilor săi a fost oscilantă şi că speră să nu se mai repete asta în următoarele confruntări. „Am obţinut o victorie clară şi binevenită. Dacă nu câştigam era rău, pentru că, nu ştiu cum se face, dar au luat puncte toate celelalte contracandidate de la retrogradare în etapa asta. Am făcut două reprize diferite. Prima a fost destul de slabă, cu puţine ocazii de poartă, dar în partea a doua ne-am revenit, băieţii au respectat indicaţiile, au fost mult mai concentraţi şi au reuşit să marcheze de trei ori. Cred că a fost cea mai bună repriză a noastră de pe teren propriu, adversarii practic n-au mişcat“, a spus tehnicianul craiovean. „E rău că după meciul ăsta am pierdut doi jucători importanţi, fundaşii centrali Sandu şi Şerban, ambii cu întinderi. Ştefănoaica a avut piciorul în ghips şi nu-l putem folosi, deci nu stăm prea bine… Avem probleme de lot şi vineri ne aşteaptă un meci capital i-aş spune eu, cu FC Oltchim. Dacă nu obţinem punct sau puncte la Vâlcea e rău de tot, pentru că văd că s-au «trezit» celelalte echipe aflate la retrogradare acum, la finalul campionatului, şi ne putem aştepta la orice. E greu pentru noi, că suntem echipă săracă… Sper să câştigăm la Vâlcea şi să mai simplificăm lucrurile, pentru că apoi jucăm cu Minerul Mătăsari acasă, iar în ultima etapă la Cisnădie, deci două meciuri foarte grele. Trebuie să adunăm cât mai multe puncte şi sper să scăpăm de retrogradare“, a completat Viorel Şişoe.