18.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBăimărenii au plecat cu trofeul din Bănie

Băimărenii au plecat cu trofeul din Bănie

Echipa de handbal masculin a Colegiului Tehnic „Anghel Saligny“ din Baia Mare a câştigat finala Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar (ONSS), din cadrul turneului final desfăşurat, recent, la Craiova. Liceeni băimăreni au trecut în finală de formaţia Liceului Teoretic „Eugen Jebeleanu“ din Sânnicolau Mare, scor 33-32.
Medalia de bronz a fost câştigată de Grupul Şcolar Industrial Petrolul din Moreni (Dâmboviţa), care a învins în finala mică reprezentanta Bucureştiului, Liceul “Mircea Eliade”, scor 26-22. Turneul final, care a reunit opt echipe, a fost organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj (ISJ), cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Dolj, dar şi al conducerilor celor două instituţii care au găzduit meciurile, Sport Club Municipal Craiova, care a pus la dispoziţie Sala Sporturilor, dar şi Şcoala nr. 2 „Traian“. Organizatorii au acordat premii constând în tricouri, cupe şi trofee de excelenţă. Distincţiile personale au fost înmânate de portarul echipei feminine de handbal SCM Craiova, Ildiko Barbu, fostă componentă a naţionalei României. Au fost premiaţi: Ioan Alexandru Morar (Timiş) – cel mai tehnic jucător, Ion Gadjea (Maramureş) – cel mai bun portar, Eduard Clipea (Dâmboviţa) – golgheter şi s-au mai acordat trei premii fairplay pentru Costel Onicescu (Dâmboviţa), Călin Gaboreanu (Maramureş) şi echipa de la Liceul „Onisifor Ghibu“ din Sibiu.