15 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim nu a avut milă de craiovencele de la SCM

Oltchim nu a avut milă de craiovencele de la SCM

Chiar dacă la echipa campioană nu au evoluat patru dintre jucătoarele importante, handbalistele de la SCM Craiova nu au putut face minuni şi au fost învinse la 15 goluri diferenţă la Vâlcea. Oltchim şi-a respectat blazonul şi a înscris câte goluri a putut.

Aşa cum era de aşteptat, SCM Craiova nu a produs surpriza, marţi seară, pe terenul campioanei Oltchim Râmnicu Vâlcea, cedând cu scorul de 39-24 (13-19) într-un joc restant din etapa a doua a returului Ligii Naţionale. Meciul între ocupantele primului şi ultimului loc în campionat a fost unul aproape fără istoric. Antrenorul Oltchimului, Radu Voina, a menajat câteva dintre jucătoarele importante, Luminiţa Huţupan Dinu, Valentina Elisei, Oana Manea şi Yeliz Ozel, pentru meciul cu Buducnost, de duminică, din Liga Campionilor, a cărui miză este primul loc în grupă. În prima repriză, jucătoarele de la SCM Craiova au dat o replică solidă campioanei, spre surprinderea celor aproximativ 500 de spectatori prezenţi în tribunele Sălii Sporturilor „Traian“. În primele minute, cele două formaţii s-au aflat la egalitate, iar în minutul 5 craiovencele chiar au condus cu 3-2. Nici în minutul 10 Oltchim nu reuşise desprinderea, tabela arătând 4-4. Spre finalul primei părţi, handbalistele vâlcene au reuşit să se desprindă, iar la pauză aveau un avantaj de şase goluri, scor 19-13. După revenirea de la vestiare, antrenorul formaţiei craiovene, Bogdan Burcea, a trimis în teren mai multe jucătoare tinere, iar diferenţa a crescut în favoarea campioanei: 26-15 (minutul 40), 32-19 (minutul 50). În final, Oltchim s-a impus la 15 goluri diferenţă, faţă de 10 goluri, cât fusese diferenţa în meciul din tur, desfăşurat la Filiaşi.

Oltchim, invincibilă

Oltchim îşi păstrează invincibilitatea în competiţia internă, având 14 victorii, în timp ce jucătoarele de la SCM Craiova, care au doar 4 puncte, se gândesc deja la următorul meci, cu Baia Mare, programat sâmbătă, la Filiaşi. „A fost un meci fără istoric. Am avut o prestaţie bună timp de 30 de minute, însă după pauză am introdus jucătoarele mai tinere. Am folosit acest meci drept antrenament pentru partida de sâmbătă, cu HCM Baia Mare“, a declarat pentru handbalvolei.ro antrenorul lui SCM Craiova, Bogdan Burcea. Pentru Oltchim (antrenori Radu Voina, Aurelian Roşca, Steluţa Luca) au evoluat: Tolnai, Smedescu (portari), Vetkova (8 goluri), Farcău (8), Nechita (4), Jovanovic (4), Managarova (4), Curea (3), Băbeanu (2), Brădeanu (2), Safta (2), Chirilă (1), Fiera (1), Vizitiu, iar la SCM Craiova (antrenori Bogdan Burcea şi Grigore Albici) au jucat: Barbu, Vlăsceanu, Şerban (portari), Lăzărin (4 goluri), Briscan (3), Gogoriţă (3), Florica (3), Apipie (3), Ianaşi (2), Mitran (2), Han (2), C. Ilie (1), A. Pătuleanu (1), M. Pătuleanu, E. Nicu, Crăciun.