11.4 C
Știri de ultima orăSportDoagă, debut bun în sezonul indoor

Doagă, debut bun în sezonul indoor

Weekendul trecut, în sala din cadrul CNSB „Lia Manoliu“ din Capitală s-a desfăşurat prima etapă a Grand Prix-ului naţional, rezervat seniorilor, tineretului şi juniorilor 1.
La startul concursului s-au aflat 216 atleţi (84 la feminin şi 132 la masculin), reprezentând 55 de cluburi. Două dintre atletele de la CS Universitatea Craiova, Ioana Doagă şi Florina Pierdevară, au reuşit să urce pe podium. Doagă a câştigat proba de 1.500 de metri, încheind cursa în 4 minute, 17 secunde şi 95 de sutimi, după ce în urmă cu o săptămână, la Campionatul Universitar în sală, parcursese aceeaşi distanţă în 4 minute, 24 de secunde şi 55 de sutimi. „Suntem în grafic cu pregătirea în perspectiva participării la Campionatul Mondial în sală din Turcia, programat în luna martie. Acum, în cursa de 1.500 de metri, Ioana a fost cam solitară, nu a avut o adversară care să-i pună probleme. La 800 de metri nu a mai luat startul deoarece a acuzat o răceală. La sfârşitul acestei săptămâni vom participa la etapa a doua a Grand Prix-ului“, a spus ieri Dan Betini, antrenorul Ioanei Doagă. Sportiva clasată pe locul secund la 1.500 m, Mihaela Nunu, a încheiat cursa cu timpul 4:27.18. Cealaltă reprezentantă a clubului Universitatea Craiova, Florina Pierdevară, a ocupat locul doi în proba de 800 de metri, eleva lui Mircea Alexandrescu încheind cursa în 2 minute, 7 secunde şi 5 sutimi.