12.6 C
Știri de ultima orăSportPrima victorie s-a lăsat aşteptată zece etape

Prima victorie s-a lăsat aşteptată zece etape

Handbalistele de la SCM Craiova au înregistrat ieri prima victorie în actualul sezon din Liga Naţională, învingând, la Filiaşi, vecina de clasament CSM Bacău, scor 24-21 (13-8) în cadrul etapei a zecea.
După ce la un moment-dat aveau şi opt goluri avans (16-8 în minutul 34), elevele lui Bogdan Burcea au tremurat serios pe final, când băcăuancele s-au apropiat şi chiar au egalat (scor 21-21) în minutul 56. Din fericire, Lăzărin, Apipie apoi, Briscan au reuşit să puncteze pentru SCM Craiova, în timp ce oaspetele nu au mai marcat. Finalul partidei le-a adus jucătoarelor craiovene, aflate pe ultimul loc, primele două puncte în acest campionat, care le apropie la trei puncte distanţă în clasament faţă de adversarele de ieri. „Am murit şi am înviat pe parcusul acestui joc. Este o descătuşare psihică pentru aceste tinere, care sunt talentate, dar lipsa de experienţă şi a meciurilor oficiale, pe puncte, s-a văzut. Sper să obţinem puncte şi în următoarele jocuri“, a spus după partidă antrenorul principal al oltencelor, Bogdan Burcea. Acesta şi „secundul“ Grigore Albici au mizat pe jucătoarele: Barbu  – C. Ilie, Gogoriţă (7 goluri), Apipie (2), Lăzărin (6), Briscan (8), Mitran. Au mai intrat: Vlăsceanu – Ianaşi, A. Pătuleanu (1), M. Pătuleanu, Crăciun şi A. Florica. Jucătoarele craiovene au avut parte de susţinerea spectatorilor care au umplut sala până la refuz, cel mai gălăgios fiind un grup de elevi de la Grupul Şcolar „Dimitrie Filişanu“ din Filiaşi. Sâmbătă, SCM Craiova va juca la Galaţi.