Pandurii Târgu Jiu – C.S. Vişina Nouă 5-0

Au marcat: Stromajer ‘7, Batin ’15, ’90, Vranjes ’50, Grigoraş Jr. ‘75
Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Ad. Rusu, Chiricheş (’61, Rada), Al. Vlad – Maxim, Nistor (’53, Grigoraş jr.), Cristea – Vranjes, Batin, Stromajer (’53, Brata).
Vişina Nouă: Stancu – Dinu, David (’46, Butoi), M. Radu, Mihalache – P. Glişcă, Fl. Bogdan (’61, Militaru), Dumbravă, Aria – Turcin, Priescu (’61, Matei).
Antrenor: Marius Stoica.
Cartonaşe galbene: Cristea, Rusu / Dumbravă, Butoi, Dinu
Au arbitrat: C. Popa – Cl. Florea, G. Neacşu.

Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în optimile Cupei României după ce a trecut la pas de divizionara C, Vişina Nouă

Pandurii a luat jocul în serios şi a păstrat pe teren jumătate dintre titularii din partida cu Steaua. De partea cealaltă s-au regăsit vechi cunoştinţe, fostul pandur, Paul Glişcă, şi gorjeanul Cristian Priescu. Fără antrenorii Petre Grigoraş şi Marian Dinu, în tribune, suspendaţi, pandurii, conduşi de antrenorul cu portarii, Dan Moţei, au început prea relaxaţi şi Priescu s-a trezit singur în faţa lui Mingote, însă atacantul Vişinei a greşit lobul (‘1). Pentru a evita vreo surpriză, gazdele au mutat jocul în terenul advers şi au punctat la prima ocazie. Stromajer a şutat puternic de la marginea careului, în plasa laterală, fără speranţe pentru Stancu (1-0, ‘7). A înscris peste opt minute, aproape identic, şi Paul Batin, la primul gol pentru Pandurii în jocurile oficiale, reuşită dedicată lui Cosmin Băcilă (2-0, ‘15). Aşteptata „deblocare“ a lui Batin nu s-a produs, ratările urmărindu-l în continuare. În minutul 28, portarul Stancu a degajat în el, Batin l-a driblat şi a şutat în bară din unghi. Vişina Nouă s-a apropiat de poarta lui Mingote din faze fixe. Marius Radu a reluat cu capul peste poartă (‘30), iar pe finalul primului act tot Marius Radu a fost foarte aproape de gol, dar lusitanul a scos cu un reflex excelent (‘42). Şi goalkeeperul Vişinei s-a făcut remarcat la şuturile consecutive ale lui Vranjes şi Stromajer (‘43).

„Dublă“ Batin

Jocul a curs într-un singur sens şi după pauză. Şi atmosfera din tribune a fost relaxantă, dând senzaţia unei dispute fără miză. Din fericire, Pandurii a continuat să înscrie. Vranjes a şutat în minutul 49 şi Dumbravă a oprit mingea cu mâna în propriul careu. Centralul Cătălin Popa a arătat punctul cu var şi tot Vranjes a transformat (3-0, ‘50). Petre Grigoraş s-a gândit şi la meciul de luni cu Astra şi a cerut retragerea la vestiare a titularilor Nistor, Stromajer şi Chiricheş, aplaudaţi la scenă deschisă. Şi rezervele au arătat poftă de gol. Fiul tehnicianului, Alexandru Grigoraş, şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, transformând o centrare la bara a doua a lui Pleaşcă (4-0, ‘75). Grigoraş Jr. a conlucrat cu Batin şi la ultimul gol, clujeanul marcând cu bara (5-0, ‘90).