18.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMihalachi şi Dumitrescu, bronz la Mondialele de kaiac-canoe

Mihalachi şi Dumitrescu, bronz la Mondialele de kaiac-canoe

Echipajul masculin al României, format din sportivii Victor Mihalachi şi Alexandru Dumitrescu, a câştigat sâmbătă medalia de bronz în proba de canoe dublu 1.000 de metri, la Campionatele Mondiale de la Szeged (Ungaria), informează Mediafax. Proba olimpică de canoe dublu 1.000 de metri a fost cea mai importantă pentru cei doi sportivi tricolori, care au câştigat titlul mondial la ediţia trecută, dar oferă şi perspective pentru Jocurile Olimpice de anul viitor. Mihalachi şi Dumitrescu au obţinut medalia de bronz, cu timpul de două minute 48 de secunde şi 837 de miimi. Proba a fost câştigată de germanii Holtz-Wylenzek (2:42.643), medalia de argint revenind echipajului azer Bezugliy-Prokopenko (2:43.535). Delegaţia României cucerise deja trei medalii, aur prin echipajul Dumitrescu-Mihalachi (canoe – 500 metri), argint prin echipajul Gabriel Gheoca, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici (canoe 4 1000 metri) şi tot aur, prin Iulian Şerban (kaiac 200 metri, din cadrul competiţiei de paracanoe, rezervată persoanelor cu dizabilităţi).