16.7 C
Știri de ultima orăSportZi fastă pentru români la Trabzon

Zi fastă pentru români la Trabzon

Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat medalia de argint la Festivalul Tineretului European, care se desfăşoară în aceste zile la Trabzon (Turcia), informează Mediafax. Echipa formată din gimnastele Larisa Iordache, Georgiana Gheorghe şi Maria Balea a acumulat 110.550 de puncte, fiind devansată de Italia, cu 110.950 de puncte. Pe locul trei s-a clasat Germania (107.400). În concursul similar masculin, România s-a clasat pe locul patru (161.750 puncte), după Rusia (165.400), Marea Britanie (164.950) şi Elveţia (163.700).
Tot ieri, la judo, Larisa Florian a cucerit medalia de aur la categoria 52 de kilograme, iar Ştefania Dobre şi-a adjudecat argintul la categoria 57 de kilograme.
Cele două medalii câştigate de sportivele române se alătură celor patru cucerite anterior: trei la atletism – Dana Loghin, aur la 2.000 de metri obstacole (6:40.93 minute, record al competiţiei), Anca Maria Bunea, argint la 3.000 de metri (9:30.81 minute) şi Ligia Grozav, bronz la săritura în înălţime (1.79 metri), şi una la gimnastică – argint pe echipe, la feminin (110.550 de puncte).
La Trabzon, România este reprezentată de 48 de sportivi.