29 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportElena Panaet, bronz la Tallinn

Elena Panaet, bronz la Tallinn

Atleta română Elena Panaet a câştigat medalia de bronz în finala probei de 3.000 de metri obstacole, la CE de juniori, de la Tallinn, informează
Agerpres. Sportiva noastră de 18 ani a încheiat cursa cu timpul de 10:17.37 minute, aceasta fiind cea mai bună performanţă a carierei. Proba a fost câştigată de Gesa-Felicitas Krause (Germania, 9:51.08 minute), medalia de argint revenindu-i rusoaicei Gulshat Fazlitdinova (9:56.98 minute). Elena Panaet a adus delegaţiei României cea de-a doua medalie, după cea de aur, obţinută vineri de Bianca Răzor, în proba de 400 de metri. Tot la 400 de metri, Adelina Pastor a fost descalificată, după ce obţinuse medalia de bronz. În alte finale ale competiţiei, sportivii români s-au clasat după cum urmează: triplusalt – Andreea Maria Todereanu, locul 4 (13.09 metri), Laura Dumitraşcu, locul 7 (12.91 metri); săritură în lungime – Valentin Toboc, locul 5 (7.60 metri).