15.1 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJaponia, campioană mondială la fotbal feminin

Japonia, campioană mondială la fotbal feminin

Echipa Japoniei a cucerit, pentru prima oară, titlul de campioană mondială la fotbal feminin, întrecând, cu scorul de 5-3 (după prelungiri), formaţia SUA, în finala disputată duminică seară la Frankfurt, în faţa a 48.311 spectatori, informează  Agerpres.
La sfârşitul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal: 1-1 (americancele au deschis scorul în minutul 69 prin Morgan, japonezele au egalat prin Miyama, în minutul 80), iar după prelungiri a fost din nou egalitate, 2-2. Şi de data aceasta primele au marcat americancele, în minutul 104, prin Wambach, egalarea survenind în minutul 117, când a marcat Sawa, căpitanul şi conducătorul de joc al noilor campioane ale lumii. La loviturile de departajare de la 11 metri, japonezele au transformat de trei ori, iar jucătoarele din SUA, duble campioane mondiale, doar o dată.
Selecţionerul Japoniei, Norio Sasaki, a mizat pe: Kaihori – Sameshima, Kumagai, Iwashimizu, Kinga – Sawa, Sakaguchi, Miyama, Ohno (‘66, Maruyama; ‘119, Iwabuchi) – Kawasumi, Ando (‘66, Nagasato). De partea cealaltă, Pia Sundhage, antrenorul SUA, le-a trimis pe teren pe: Solo – LePeilbet, Rampone, Buehler, Krieger – Boxx, Lloyd, Rapinoe (‘114, Heath), O’Reilly – Cheney (‘46, Morgan), Wambach.
Japonia a nu a depăşit niciodată faza sferturilor la CM.
Japoneza Homare Sawa a fost desemnată cea mai bună jucătoare de la Mondialul de fotbal feminin, ea fiind şi golghetera competiţiei, cu cinci reuşite. Sawa le-a devansat pe americancele Abby Wambach (atacant) şi Hope Solo (portar).