16.7 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSUA - Franţa şi Suedia - Japonia, în semifinale

SUA – Franţa şi Suedia – Japonia, în semifinale

În această seară se dispută meciurile din „careul de aşi“ al Cupei Mondiale de fotbal feminin din Germania, fază a competiţiei din care lipsesc echipe importante precum Germania (dublă campioană mondială şi cvintuplă campioană europeană), Brazilia (medaliată la Jocurile Olimpice) sau Norvegia (campioană mondială). În prima semifinală, programată la ora 18.00 (în direct la Eurosport) la Moenchengladbach, se vor întâlni Franţa şi SUA. Americancele s-au calificat în penultimul act după ce s-au impus în faţa Braziliei, la penaltiuri, scor 5-3. La capătul a 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 2-2. Franţa învinsese Anglia, la penaltiuri, după un meci dramatic. De la ora 21.30 (în direct la Eurosport), la Frankfurt se va disputa a doua semifinală, între Suedia şi Japonia. Scandinavele au trecut în sferturile de finală de Australia, scor 3-1, iar japonezele au eliminat echipa gazdă şi au produs cea mai mare surpriză. Niponele s-au impus cu 1-0, golul fiind marcat în prelungiri, în minutul 108. Marea finală este programată duminică, pe stadionul din Frankfurt.