15.6 C
luni, 20 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAndra Anghel a luat tot în Croaţia

Andra Anghel a luat tot în Croaţia

Sportivii secţiei de orientare de la CS Universitatea Craiova s-au întors cu 12 medalii (8 de aur, 2 de argint, 2 de bronz) de la concursul internaţional Alpe Adria Cup, din Croaţia. Vicecampioana europeană Andra Anghel a fost de neînvins, câştigând tot ce se putea la această competiţie: primul loc în toate probele la individual (sprint, medie distanţă, lungă distanţă), dar şi locul întâi la ştafetă, alături de Veronica Minoiu. În afară de Andra Anghel, la sprint au mai urcat pe podium următorii sportivi de la CS Universitatea: Daniel Barkasz (M20) – aur, Veronica Minoiu (senioare) – aur şi Patricia Cărăuşan (F20) – argint. Veronica Minoiu a obţinut aurul şi la lungă distanţă, iar fiul său, Emi Minoiu (M14), a urcat pe a treia treaptă a podiumului la medie distanţă. În clasamentul cumulat, craiovenii, pregătiţi de Emilian Minoiu, au obţinut locul întâi, prin Andra Anghel la F18, locul doi prin Veronica Minoiu, la senioare, şi locul trei prin Emi Minoiu la M14.