15.1 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJudoka de la „Trişcu“, de şase ori pe podium

Judoka de la „Trişcu“, de şase ori pe podium

Localitatea Miercurea Ciuc a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute finala campionatului naţional de judo, pentru copii Under 15. La competiţia individuală au participat 331 de sportivi de la 71 de cluburi, iar la echipe au concurat cinci formaţii la feminin şi zece la masculin. Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova a obţinut şase medalii, toate la feminin. Floriana Văcaru a ieşit campioană naţională la categoria 63 de kilograme, iar colega sa, Delia Ciobanu, a obţinut medalie de argint la aceeaşi categorie. Tot argint au câştigat alte două craiovence, Tania Ene (32 kg) şi Theodora Bleaju (44 kg), iar Andreea Dobrin a urcat pe a treia treaptă a podiumului la categoria 36 kilograme. La masculin, Cosmin Dudău a ocupat locul cinci, la categoria 46 kilograme. În întrecerea pe echipe, LPS „Petrache Trişcu“ a luat medalie de argint prin contribuţia sportivelor Andreea Dobrin, Theodora Bleaju, Andreea Vrejoiu, Alexandra Mânzală, Delia Ciobanu, Floriana Văcaru şi Alexandra Stoian. Sportivii sunt pregătiţi de Mihai Voinea şi Cristian Mărgineanu. „Sunt rezultate bune, având în vedere că sportivii sunt în primul an la U15. În urma câştigării titlului de campioană naţională, Floriana Văcaru va reprezenta România la Campionatul Balcanic din Macedonia“, a spus ieri Mihai Voinea.