25.1 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„GP“ Craiova înfruntă Dinamo în semifinalele Cupei „Hagi Danone“

„GP“ Craiova înfruntă Dinamo în semifinalele Cupei „Hagi Danone“

Echipa Academiei de Fotbal „Gică Popescu“ Craiova s-a calificat ieri în semifinalele Cupei „Hagi Danone“, cea mai importantă competiţie rezervată fotbalului juvenil. În cadrul turneului final care se desfăşoară la Timişoara, juniorii olteni, antrenaţi de Dumitru Barbu şi Gică Barbu, au câştigat grupa B, cu 9 puncte (se acordă 4 puncte la victorie – n.r.), după ce au învins duminică pe ACU Arad, scor 3-2 (marcatori pentru G.P. au fost Neciu, Enache şi Băluţă), şi pe Academia de Fotbal „Gică Hagi“ Constanţa, scor 1-0 (marcator Alexandru Gheorghe), iar ieri-dimineaţă, în ultimul meci din grupă au remizat, scor 0-0, cu Interstar Sibiu, echipă care, de asemenea, s-a calificat în semifinale.
În penultimul act, Academia de Fotbal „Gică Popescu“ va înfrunta astăzi, de la ora 10.00 pe Dinamo Bucureşti, iar în cealaltă semifinală se vor întâlni Interstar Sibiu şi Universitatea Cluj. Finala este programată tot astăzi, la ora 16.00, în direct la Sport.ro. La Cupa „Hagi Danone“ se joacă 5+1, pe teren redus, iar reprizele au 25 de minute. Juniorii craioveni, care şi-au propus să câştige competiţia, sunt însoţiţi în oraşul bănăţean de părinţi şi prieteni, care alcătuiesc cea mai zgomotoasă galerie de la turneu. Câştigătoarea turneului de profesionişti va întâlni mâine învingătoarea din competiţia şcolilor, iar cine se va impune va reprezenta România la Finala Internaţională a Cupei Danone, care se va desfăşura în Spania, pe stadionul lui Real Madrid, „Santiago Bernabeu“, în luna octombrie.