17 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„GP“ Craiova, în finala Cupei „Hagi Danone“

„GP“ Craiova, în finala Cupei „Hagi Danone“

Echipa Academiei de Fotbal „Gică Popescu“ din Craiova s-a calificat la turneul final al Cupei „Hagi Danone“, după ce a câştigat ieri faza zonală, disputată pe terenul de la Hanul Doctorului. Fotbaliştii craioveni, pregătiţi de Dumitru Barbu, au trecut în finală de FC Caracal (Olt), scor 4-0, golurile fiind marcate de Enache, Neciu, Băluţă şi Guşatu. Lotul a fost alcătuit din jucătorii: Al. Nedeianu, T. Băluţă, R. Boboc, R. Neciu, Kim Hery, Al. Dinu, R. Enache, Al. Gheorghe, R. Popescu, Al. Butoi, R. Văduva, Cr. Guşatu, M. Bonciog şi R. Trancă. Alexandru Gheorghe a fost declarat cel mai tehnic jucător, iar Tudor Băluţă – jucătorul turneului. Rezultate complete: Grupa A: „GP“ Craiova – CSS Alexandria 3-1, „GP“ Craiova – FC Caracal 3-0, FC Caracal – CSS Alexandria 2-0; Grupa B: FC Argeş – CSS Petrolul Târgovişte 3-0, FC Argeş – CSM Vâlcea 0-0, CSS Petrolul Târgovişte – CSM Vâlcea 0-3; semifinale: „GP“ Craiova – FC Argeş 2-0, FC Caracal – CSM Vâlcea 2-1; finala: „GP“ Craiova – FC Caracal 4-0. Finala competiţiei va avea loc la Timişoara, în perioada 29 mai – 1 iunie.