SCM-U Craiova – CSM Bucureşti 86-95  (28-22, 18-28, 16-17, 24-28)
Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“, spectatori: 200
SCM-U: Albu (10p), Wohlleb (20), Gillespie (17), Simms (20), Dodoc (8). Au mai intrat: Lăpădat (4), I. Corneanu (3), Gavrilă (4). Antrenor: Adrian Budurean.
CSM: Smith (18p), M. Paul (17), Tomic (27), Kraemer (10), Bennet (8). Au mai intrat: Santana (9), Stăncuţ (6), Tudosă. Antrenor: Pregdrag Vasic.
Au arbitrat: Bogdan Podar, Valentin Negrea, Bogdan Badea.

SCM-U Craiova a terminat pe locul 13 sezonul regulat, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, de către CSM Bucureşti, echipă pe care o va întâlni în prima fază din play-out

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au fost învinşi, sâmbătă, pe teren propriu, de CSM Bucureşti, scor 95-86 (22-28, 28-18, 17-16, 28-24), într-un joc fără miză din ultima etapă a sezonului regulat din Divizia A.
Oltenii au făcut o primă repriză bună, dar la pauză echipa bucureşteană avea un avans de patru puncte. În minutul 30, elevii lui Adrian Budurean s-au apropiat la trei puncte de oaspeţi (scor 64-67), dar fostul jucător al Craiovei, Branislav Tomic, şi colegii lui s-au concentrat mai mult, au luat avans, iar la final s-au impus la o diferenţă de 9 puncte. „Degeaba conduci şi faci spectacol 10 minute dacă după aceea nu mai poţi ţine pasul cu adversarul. Am făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din retur. Am dat şanse tuturor jucătorilor să arate ce pot pe teren“, a spus la final, Adrian Budurean, antrenorul SCM-U. Americanul Horton a stat pe banca de rezerve, dar nu a jucat nici un minut, acuzând dureri la spate.

Bucureştenii, optimişti înainte întâlnirilor
cu SCM-U

CSM Bucureşti a încheiat sezonul regulat pe locul 9, iar în faza I din play-out va întâlni chiar SCM-U Craiova, care s-a clasat pe locul 13 la finalul sezonului regulat. Partidele se dispută după sistemul 3 meciuri din 5 astfel: 2 jocuri pe terenul echipei mai bine clasate, 2 jocuri pe terenul echipei mai slab clasate şi ultimul joc pe terenul echipei mai bine clasate. Datele de disputare ale partidelor sunt 13 aprilie, 14 aprilie (Bucureşti), 18 aprilie, 19 aprilie (Craiova), 22 aprilie (Bucureşti). Dacă una dintre echipe conduce cu 3-0, atunci meciurile 4 şi 5 nu se mai dispută.
Formaţia din Capitală porneşte favorită în confruntarea cu SCM-U Craiova.
„Partida de la Craiova a reprezentat pentru noi o repetiţie înainte de play-out. Pentru noi este o tristeţe mare, deoarece am avut obiectiv play-off-ul. Am bătut Mediaş şi Asesoftul, chiar pe terenul lor, apoi am avut neşansa unor accidentări. Ne dorim trei victorii în primele trei meciuri, apoi băieţii să intre în vacanţă. Sperăm ca echipa craioveană să nu ne pună nici un fel de problemă“, a spus Liviu Puicu, preşedintele secţiei de baschet de la CSM Bucureşti.

Simms, la All Star Game

Pivotul SCM-U Craiova Kenneth Simms va participa la ediţia din acest an a meciului demonstrativ All Star Game, programat pe 9 aprilie, la Sibiu. Simms va face parte din echipa Sudului, care va înfrunta selecţionata Nordului. În premieră, la Sibiu vor fi reprezentate toate cele 16 echipe divizionare A (8 la Nord şi 8 la Sud).

Întâlnirile din play-off şi play-out

Program play-off: CSU Asesoft Ploieşti (locul 1) – BCM-U Piteşti (locul 8), „U“ Mobitelco Cluj (2) – CSU Atlassib Sibiu (7), Gaz Metan Mediaş (3) – CSM Oradea (6), Steaua Turabo Bucureşti (4) – BC Mureş Târgu Mureş (5).
Program play-out: CS Otopeni (9) – CSU Cuadripol Braşov (16), Energia Rovinari (10) – Poli Iaşi (15), BC Timişoara (11) – BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc (14), CSM Bucureşti (12) – SCM-U Craiova (13).
Meciurile pentru locurile 9-14 nu se mai joacă. Meciurile pentru locurile 15, 16 se dispută după sistemul 2 din 3 meciuri.