9.7 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLe-a bătut Rapidul!

Le-a bătut Rapidul!

Baschetbalistele de la SCM-CSS Craiova au suferit vineri, pe teren propriu, un eşec surprinzător, fiind învinse de Rapid Bucureşti, scor 83-71 (21-8, 20-19, 16-22, 26-22), în prima partidă din cadrul grupei valorice 5-8 a Diviziei A.
Craiovencele au făcut un prim sfert dezastruos, iar la pauza mare erau conduse cu 41-27. Chiar dacă şi-au adjudecat sfertul trei şi în următorul au fost aproape de adversare, nu au mai reuşit să câştige în faţa unei formaţii pe care o învinseseră în toate întâlnirile precedente.
Flori Diaconu a fost „locomotiva“ echipei rapidiste, reuşind 26 de puncte. De la SCM-CSS, principala marcatoare a fost Tena Matthews (20p), urmată de Janina Simionca (20), Anca Sipoş (13), Eniko Tarţa (10) şi Adelina Ştefan (7). Au mai jucat: Andreea Gligă şi Laura Lungu. Următoarea partidă va fi programată să se desfăşoare pe 5 aprilie, la Bucureşti, şi dacă va mai fi cazul, al treilea meci se va disputa pe 8 aprilie, în Bănie.
Echipa masculină SCM-U Craiova joacă sâmbătă, acasă, de la ora 18.00, cu CSM Bucureşti, într-un meci fără miză prea mare, din cadrul ultimei etape a sezonului regulat din Divizia A. În tur, CSM a câştigat la o diferenţă confortabilă de 33 de puncte, scor 101-68.