15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSCM a pierdut pe final

SCM a pierdut pe final

Handbalistele de la SCM Craiova au dat o replică bună vicecampioanei „U“ Jolidon Cluj, dar au fost învinse până la urmă cu scorul de 33-25 (15-15), într-un meci devans din cadrul etapei a 17-a din Liga Naţională, disputat joi seară în Sala „Horia Demian“ din Cluj Napoca. În ciuda diferenţei din clasament – „U“ Jolidon – locul doi, Craiova – locul 11-, oltencele le-au pus probleme gazdelor. Scorul a fost echilibrat timp de 45 de minute (23-22, minutul 45). Spre final, experienţa ardelencelor s-a făcut simţită, Vintilă şi Tivadar purtându-şi echipa spre victorie. Antrenoarea-jucătoare a formaţiei din Bănie, Victorina Bora, a trimis în teren următoarele handbaliste: Barbu, Vlăsceanu (portari), Gogoriţă (7), Crap (5), Mihalschi (3), Briscan (3), Bădiţă (3), Moise (2), E. Nicu (1) şi Dumitru (1).  Campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea joacă sâmbătă, în deplasare, cu Cetate Deva. Partida se va disputa la Sebeş, de la ora 18.00.