15.6 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHalep a scăpat de Vesnina

Halep a scăpat de Vesnina

Tenismana Simona Halep a bifat o victorie lejeră şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Auckland (Noua Zeelandă), dotat cu premii totale de 220.000 de dolari, informează frt.ro. Constănţeanca de 20 de ani a „scăpat“ de a şaptea favorită a turneului, rusoaica Elena Vesnina, întrucât aceasta a abandonat când sportiva noastră conducea cu 4-0, scorul din primele două seturi fiind 2-6, 6-4.
În runda următoare, Simona Halep, a 84-a jucătoare a lumii, va lupta pentru un loc în semifinale cu deţinătoarea titlului de la Auckland şi a doua favorită a turneului, belgianca Yanina Wickmayer, care în drumul său spre sferturi le-a eliminat pe Dinara Safina şi Sabine Lisicki. „Simona aleargă foarte bine şi va trebui să muncesc serios pentru fiecare punct“, a declarat Wickmayer (23 WTA) despre adversara ei din sferturi.
Simona Halep şi Yanina Wickmayer s-au întâlnit o singură dată până acum, belgianca impunându-se anul trecut în două seturi, scor 6-3, 6-2.
Alte rezultate din optimile de la Auckland: Shuai Peng – Svetlana Kuznetsova 2-6, 6-4, 6-4; Heather Watson – Carla Suarez Navarro 7-6(5), 6-1; Maria Sharapova – Renata Voracova 6-3, 7-5; Greta Arn – Sofia Arvidsson 4-6, 7-5, 7-5; Kateryna Bondarenko – Anne Keothavong 7-5, 6-3; Yanina Wickmayer – Sabine Lisicki 6-2, 3-6, 6-2; Julia Goerges – Alize Cornet 6-2, 6-4.

Edina continuă la dublu

În proba de dublu de la Auckland, perechea Edina Gallovits (România) / Alize Cornet (Franţa) a întrecut tandemul spaniol Lourdes Dominguez Lino / Silvia Soler Espinosa cu scorul de 6-4, 7-5 şi s-a calificat în sferturile de finală. Viitoarea adversară a perechii Gallovits / Cornet va fi echipa Liga Dekmeijere (Letonia) / Anna-Lena Groenefeld (Germania).
În primele două meciuri din sferturi, principalele favorite Kveta Peschke (Cehia) / Katarina Srebotnik (Slovacia) a dispus de cuplu Kurumi Nara (Japonia) / Madeleine Watson (Marea Britanie) cu 6-2, 6-1, iar cuplul Sania Mirza (India) / Renata Voracova (Cehia) a întrecut perechea Michaela Larsson (Suedia) / Jasmin Woehr (Germania) 6-2, 7-6(4).