14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportUna caldă, alta rece

Una caldă, alta rece

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova, antrenaţi de Adrian Budurean şi Marius Toma,  au câştigat, miercuri seară, primul meci oficial al noului sezon. Oltenii s-au impus pe terenul nou-promovatei BC Miercurea Ciuc, scor 91-83 (27-31), 22-11, 23-18, 19-23 în prima manşă din turul inaugural al Cupei României.
Pentru formaţia craioveană au evoluat următorii jucători: Ronell Wooten (23p), Kenneth Simms (11), Iulian Corneanu (11), Nikola Stojakovic (7), Elvis Lăpădat (2), Adrian Filovic (10), Ionuţ Albu (2), Casey Wohlleb (11) şi Ionel Dodoc (14). Returul este programat în Bănie, marţi, 28 septembrie, dar ora nu a fost încă stabilită.
Tot miercuri, campioana CSU Asesoft Ploieşti a trecut greu pe teren propriu de Energia Rovinari, scor 95-83 gazdele desprinzându-se abia în ultimul sfert. Chiar şi aşa, diferenţa de 12 puncte pare recuperabilă la Târgu Jiu în manşa retur, partidă programată duminică, de la ora 17.00. Disputa a stat sub semnul echilibrului în primele trei sferturi. CSU Ploieşti şi-a adjudecat la limită primele zece minute, 25-24, diferenţa de un punct fiind menţinută şi la pauză, când tabela arăta 44-43. Kalanj şi Lupusavei au fost decisivi în prima jumătate, ambii trecându-şi în cont câte 12 puncte. Gazdele au intrat doar cu trei puncte în plus în ultimul sfert, 68-65, însă Energia nu a mai ţinut pasul şi a pierdut la un scor care face misiunea de la Târgu Jiu mult mai dificilă. Pentru Energia au punctat: Kalanj (12 puncte), Bigus (5 puncte şi 12 recuperări), S. Nikolic (15 puncte), Troupe (15 puncte), Lupusavei (17 puncte), Gliga (2 puncte), Căpuşan (14 puncte) şi Stroescu (3 puncte). Nu au evoluat Bratoloveanu, Mocanu, Constantin şi Alionescu.