19.5 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportNinel Miculescu, argint şi bronz la CM

Ninel Miculescu, argint şi bronz la CM

Halterofilul Ninel Miculescu a obţinut medalia de argint la total şi pe cea de bronz la proba de smuls, la categoria 69 kg, în cadrul Campionatului Mondial de haltere din Turcia, informează Agerpres. La smuls, sportivul nostru a reuşit, pe rând, 150, 154 şi 157 kg, fiind depăşit de campionul mondial Mete Binay (Turcia) şi chinezul Liao Hui, care au ridicat aceeaşi greutate, 160 kg, dar au fost departajaţi de propria greutate, turcul fiind mai uşor cu 100 de grame. La aceeaşi categorie, Răzvan Martin s-a clasat pe locul 8 (145 kg). La proba aruncat, Miculescu a ridicat 175 kg din prima încercare, reuşind cu brio şi la 180 kg. La ultima încercare, sportivul român a ratat la 183 de kilograme, clasându-se pe locul cinci.
Proba a fost câştigată de chinezul Liao Hui (198 kg, nou record mondial). Răzvan Martin a ratat două încercări la 175 kilograme, dar şi pe a treia, la 176 kg.
La total, Ninel Miculescu s-a clasat pe locul doi, cu 337 de kilograme, obţinând medalia de argint. Deoarece a ratat toate încercările la proba aruncat, Răzvan Martin nu a punctat la total.