16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAlro Slatina a eliminat FC Vaslui

Alro Slatina a eliminat FC Vaslui

Echipa de ligă secundă Alro Slatina a învins ieri cu 4-3, după lovituri de departajare, formaţia FC Vaslui, în şaisprezecimile Cupei României. Meciul a început cu o ocazie mare a slătinenilor, Dumitra reluând puţin pe lângă poartă la centrarea lui Sergiu Popescu. Vasluiul a echilibrat jocul şi a fost aproape de gol în două rânduri în prima repriză, prin Yero şi Burdujan. Nici în repriza a doua nu a venit golul, iar gazdelor le-a trecut glonţul pe la ureche în minutul 90, când Sânmărtean a şutat de la 16 metri, iar portarul Tătaru a respins cu un reflex senzaţional. În reprizele de prelungire, Tătaru a mai avut o intervenţie bună la şutul lui Yero, apoi Sânmărtean (‘105) a fost eliminat pentru un fault asupra lui Pasăre. Şi în zece oameni, vasluienii au rămas mai periculoşi, însă fără a puncta pe tabela de marcaj. Formaţia antrenată de Corneliu Papură a terminat la egalitate (0-0) meciul cu moldovenii după cele 120 de minute de joc, dar a reuşit să se impună la penaltiuri. Pentru olteni au marcat Voicu, Dumitra, Pasăre, Precup şi a ratat Kalai. La FC Vaslui au transformat loviturile de departajare Zmeu, Milanov, Adailton, şi au ratat Wesley şi Yero. Alro Slatina a început în formula: Tătaru – Quist, Vişa, Kalai, Vodiţă – Sergiu Popescu, Dumitra, Voicu, Edi Stoica – Hebga, Bârsan. Au mai jucat: Precup, Pasăre, Cr. Constantin.